spiridusifericiti
Bine ati venit in comunitatea spiridusilor fericiti.Va rugam logati-va sau inregistrati-va,
Echipa admin

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Buna seara!
Mier Dec 01, 2010 4:22 pm Scris de alyna

» Cancerul mamar
Mier Aug 04, 2010 11:14 am Scris de elenaadmin

» Fazan cu nume proprii
Joi Iul 08, 2010 10:21 am Scris de alyna

» Fazan...
Joi Iul 08, 2010 10:20 am Scris de alyna

» T.OM.A.N.A.P
Joi Iul 08, 2010 10:19 am Scris de alyna

» CU sau FARA ?
Joi Iul 08, 2010 10:18 am Scris de alyna

» ADEVARAT SAU FALS
Vin Iun 18, 2010 2:09 pm Scris de micka27

» La multi ani, Elena!!!!
Lun Mai 31, 2010 2:04 pm Scris de alyna

» Album Daria-Simina
Vin Feb 05, 2010 4:38 pm Scris de alyna

meto,stiri etc.
Admin on-line
Elena
alyna
sponsori noi

Aukro-inscrietiva si nu ve-ti regreta
Produse pentru copii
SPONSOR:Melinda Bede
Melinda Bede va spune
Parteneri
forum gratuit

BannerFans.com

Distribuiţi | 

Convulsiile febrile la bebelusi si copii

In jos 
AutorMesaj
monica_2008
spiridusul senior
spiridusul senior

Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 47
Localizare : Baia-Mare
spiridusi fericiti : Moderator
Data de inscriere : 05/03/2009

MesajSubiect: Convulsiile febrile la bebelusi si copii   Lun Mar 09, 2009 3:20 pm

Convulsiile febrile la bebelusi si copii mici ii ingrozesc pe parinti, care se gandesc prima oara la epilepsie. Aceasta asociere este gresita. Sunt un tip de convulsii ocazionale, cele mai frecvent intalnite in pediatrie.

4-5% dintre bebelusi si copii fac una sau mai multe crize de convulsii febrile pana la varsta de 5 ani. Cel mai frecvent, prima criza apare intre 1 si 2 ani. Sunt mai frecvente la baieti.
Cauze

Cauza convulsiilor febrile este cresterea rapida a temperaturii corporale. Exista insa si predispozitie genetica. Un sfert dintre copiii care fac, au antecedente de convulsii febrile in familie (mamici, tatici, bunici).

Sunt declansate de febra de 38 °C sau peste. Se manifesta la bebelusi si copii in varsta de pana la 5 ani. Durata convulsiilor este scurta, de obicei pana la 15 minute.

Febra se datoreaza unor infectii respiratorii (faringita, laringita, pneumonie etc), otite sau boli eruptive ale copilariei (varicela, pojar etc ). Convulsiile apar in prima zi de boala, la prima crestere rapida a temperaturii si de obicei, sunt primele simptome ale bolii.

De retinut este ca pot aparea convulsii febrile si dupa unele vaccinari (DTP, antipoliomielitica, antirujeoloasa). Medicii pediatrii cu siguranta ca discuta aceste efecte adverse cu parintii si recomanda masurile de prevenire a lor.
Cum se manifesta

Cel mai frecvent, se declanseaza brusc spasme ale intregului corp si copiii isi pierd constienta. Dureaza sub 15 minute si constienta este recapatata imediat.

In cazuri rare, crizele de convulsii febrile sunt identice cu cele din epilepsie, cu durata lunga (30 de minute). Acestea apar la copii cu suferinte la nastere, inainte de varsta de 18 luni.
Tratament

Datorita duratei scurte a crizelor, parintii nu ajung la spital cu copilul in timpul crizei de convulsii si medicul ne le poate vedea. Nu exista analize medicale care sa puna acest diagnostic, dar medicul il poate stabili usor doar din relatarile parintilor si examinarea copiilor.

Tratamentul convulsiilor febrile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Convulsiile febrile la bebelusi si copii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» la multi ani otilica
» copii nostri razaciosi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
spiridusifericiti :: SANATATEA PENTRU TOTI :: Sanatatea copilului-