spiridusifericiti
Bine ati venit in comunitatea spiridusilor fericiti.Va rugam logati-va sau inregistrati-va,
Echipa admin
spiridusifericiti
Bine ati venit in comunitatea spiridusilor fericiti.Va rugam logati-va sau inregistrati-va,
Echipa admin
spiridusifericiti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Buna seara!
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyMier Dec 01, 2010 4:22 pm Scris de alyna

» Cancerul mamar
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyMier Aug 04, 2010 11:14 am Scris de elenaadmin

» Fazan cu nume proprii
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyJoi Iul 08, 2010 10:21 am Scris de alyna

» Fazan...
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyJoi Iul 08, 2010 10:20 am Scris de alyna

» T.OM.A.N.A.P
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyJoi Iul 08, 2010 10:19 am Scris de alyna

» CU sau FARA ?
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyJoi Iul 08, 2010 10:18 am Scris de alyna

» ADEVARAT SAU FALS
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyVin Iun 18, 2010 2:09 pm Scris de micka27

» La multi ani, Elena!!!!
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyLun Mai 31, 2010 2:04 pm Scris de alyna

» Album Daria-Simina
ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyVin Feb 05, 2010 4:38 pm Scris de alyna

meto,stiri etc.
Admin on-line
Elena
alyna
sponsori noi

Aukro-inscrietiva si nu ve-ti regreta
Produse pentru copii
SPONSOR:Melinda Bede
Melinda Bede va spune
Parteneri
forum gratuit

ce nu trebuie sa spuna o mama? Siglap11 BannerFans.com

 

 ce nu trebuie sa spuna o mama?

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
della
spiridusul junior
spiridusul junior
della


Numarul mesajelor : 425
Localizare : aproape de voi
spiridusi fericiti : ce nu trebuie sa spuna o mama? 10131610
Data de inscriere : 18/03/2009

ce nu trebuie sa spuna o mama? Empty
MesajSubiect: ce nu trebuie sa spuna o mama?   ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyLun Iun 01, 2009 11:19 am

De cate ori nu s-a intamplat sa-ti pierzi cumpatul si sa-i spui copilului tau un lucru care sa faca mai mult rau decat bine si pe care mai tarziu sa-l regreti?Incearca sa eviti greselile aparent minore,dar care au consecinte nedorite!

Stiu ca nu-i usor,dar daca vei urma cele 5 sfaturi,vei avea satisfactia ca micutul tau sa creasca mai bine!

DACA NU MANANCI TOT,CHEM DOCTORUL!

Este una din amenintarile consacrate,dar si una din cele cu efecte negative.Adresandu-te in acest fel copilului vei reusi ca intr-un scurt timp sa-i creezi acestuia o noua frica.Asociind injectiile si doctorul cu o amenintare,nu vei reusi decat sa-l faci pe cel mic sa nu se mai simta in siguranta atunci cand il vei lua cu tine la policlinica pt un control medical de rutina,la spital,pt o interventie minora sau la dentist pt o extractie de dintisor de lapte.


Una dintre solutiile cele mai bune ar fi sa-l ispitesti cu felurile de mancare,sa i le prezinti spectaculos,sa joci putin teatru,sa gusti din papica si sa te comporti ca si cum ai fi gustat din nectarul zeilor.Oricum,daca papa cu zambetul pe buze,chiar daca mai putin decat ti-ai dori tu,s-ar putea sa se simta mai fericit.



DACA NU DORMI ACUM,O SA TE INHATE BAU-BAU DE SUB PAT!


Spiridusul tau sta in pat si nu vrea sa doarma nicidecum.Tu incepi sa te infurii ca a trecut ora de culcare de mult.Te gandesti ce te gandesti,te uiti la micul obraznic ,care te infrunta din fundul patului si nu te ia in serios.la un moment dat ii arunci peste umar:las ca daca nu adormi o sa te manance bau-bau de sub pat sau las ca a venit noaptea si o sa te inhate zmeul de sub pat daca te gasesc treaz.


Alte solutii sunt:daca nu reuseste sa adoarma mai citeste-i o poveste,daca-l simti nelinistit,asigura-l ca totul este bine si daca ceva il supara,poate,sa te strige oricand.Daca-i este frica de intuneric nu-l lua in ras,nu face glume pe seama lui,lasa-i aprinsa o veioza la capul patului,veioza pe care o stingi tu dupa ce a venit mos Ene pe la gene.


DACA NU TE PORTI FRUMOS,TE SPUN LUI TATI!


O astfel de exprimare te poate pune intr-o lumina proasta in ochii celui mic.El va considera ca nu ai controlul asupra situatiilor si ca ai intotdeauna nevoie de ajutor pentru a face ordine si liniste.Pe langa faptul ca partenerul tau de viata se va afla in postura de legiuitor nemilos,de rau si de dur,copilul va invata ca tu nu ai autoritate asupra lui.
O metoda mai buna de depasire a supararilor si frustarilor este chiar explicarea acestora pe intelesul copilului.Spre exemplu,poti sa-i spui:''Gata,pana aici.Hai sa mergem fiecare in camera lui pana ne mai calmam''.In acest fel copilul simte ca are si el un rol activ in a face pace.



DE CE NU POTI SA FI SI TU CA ALTI COPII?

Daca facem comparatii intre copii,riscam sa pricinuim mai mult rau decat bine.nu este bine sa-l comparam pe cel mic cu alt copil,nici macar cu un frate sau o sora mai mare de-a lui.Unii psihologi sustin ca aceast metoda nu face altceva decat sa-l puna pe cel mic in situatia de a se lupta pt o bucatica de dragoste parinteasca.


De aceea, una dintre solutiile diplomate pe care poti sa le abordezi atuci cand in camera celui mare este ordine,in vreme ce la cel mic domneste un haos total,cu jucarii imprastiate peste tot si cu guma lipita de veioza,este sa-l rogi frumos sa nu mai faca dezordine,pt ca in acest fel ii va fi si lui mai bine,mai comod.Si unde mai pui ca isi va gasi mai repede orice jucarie doreste.


ESTI UN COPIL RAU!

O afirmatie de acest gen reprezinta o greseala grava.In primul rand ,copilul se va simti lezat.In al doilea rand,nu el este rau,ci actiunea pe care a facut-o.Iar in al treilea,este posibil ca cel mic sa nu inteleaga de ce este acuzat-spre exemplu:''Esti rau,esti rau,de ce umbli la priza?''Priza poate fi un termen necunoscut pt copil.De aceea,e de preferat,sa-i explici pe intelesul lui-fara nervi,fara suparare-de ce nu este bine ce a facut,cat de periculoasa este actiunea lui ,ceea ce inseamna ca el nu este un copil rau.
Sus In jos
cathya27
spiridusul casei
spiridusul casei
cathya27


Numarul mesajelor : 331
Varsta : 44
spiridusi fericiti : ce nu trebuie sa spuna o mama? 10131610
Data de inscriere : 06/03/2009

ce nu trebuie sa spuna o mama? Empty
MesajSubiect: Re: ce nu trebuie sa spuna o mama?   ce nu trebuie sa spuna o mama? EmptyDum Iun 14, 2009 8:22 pm

Interesant articolul , Della.
Recunosc am folosit si eu cate ceva din articol sau adaptat pe ici pe colo....dar gata .
Sus In jos
 
ce nu trebuie sa spuna o mama?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
spiridusifericiti :: ALL ABOUT YOUR BABY :: Spiridus:1-3 ani-
Mergi direct la: