spiridusifericiti
Bine ati venit in comunitatea spiridusilor fericiti.Va rugam logati-va sau inregistrati-va,
Echipa admin
spiridusifericiti
Bine ati venit in comunitatea spiridusilor fericiti.Va rugam logati-va sau inregistrati-va,
Echipa admin
spiridusifericiti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Buna seara!
Tenul cu pistrui EmptyMier Dec 01, 2010 4:22 pm Scris de alyna

» Cancerul mamar
Tenul cu pistrui EmptyMier Aug 04, 2010 11:14 am Scris de elenaadmin

» Fazan cu nume proprii
Tenul cu pistrui EmptyJoi Iul 08, 2010 10:21 am Scris de alyna

» Fazan...
Tenul cu pistrui EmptyJoi Iul 08, 2010 10:20 am Scris de alyna

» T.OM.A.N.A.P
Tenul cu pistrui EmptyJoi Iul 08, 2010 10:19 am Scris de alyna

» CU sau FARA ?
Tenul cu pistrui EmptyJoi Iul 08, 2010 10:18 am Scris de alyna

» ADEVARAT SAU FALS
Tenul cu pistrui EmptyVin Iun 18, 2010 2:09 pm Scris de micka27

» La multi ani, Elena!!!!
Tenul cu pistrui EmptyLun Mai 31, 2010 2:04 pm Scris de alyna

» Album Daria-Simina
Tenul cu pistrui EmptyVin Feb 05, 2010 4:38 pm Scris de alyna

meto,stiri etc.
Admin on-line
Elena
alyna
sponsori noi

Aukro-inscrietiva si nu ve-ti regreta
Produse pentru copii
SPONSOR:Melinda Bede
Melinda Bede va spune
Parteneri
forum gratuit

Tenul cu pistrui Siglap11 BannerFans.com

 

 Tenul cu pistrui

In jos 
AutorMesaj
alyna
co-administrator
co-administrator
alyna


Numarul mesajelor : 1116
Varsta : 43
Localizare : Almasu/Salaj
spiridusi fericiti : Tenul cu pistrui 10131610
Data de inscriere : 05/03/2009

Tenul cu pistrui Empty
MesajSubiect: Tenul cu pistrui   Tenul cu pistrui EmptyJoi Apr 16, 2009 10:54 am

Pistruii sunt cauzati de celulele din piele numite melanocite, care produc melanina. Pistruii sunt mici pete de pigment cu un nivel crescut de melanina. Daca te expui la soare, pistruii se pot inchide la culoare. Pistruii sunt pozitionati in zonele expuse la soare, cum ar fi fata, gat, umeri si decolteu.

Daca te-ai nascut cu pistrui, un pas important pentru a nu dezvolta alti si alti pistrui este sa te dai cu creme cu protectie solara ori de cate ori iesi in soare. Acest lucru va preveni razele UV sa-ti inchida la culoare pistruii existenti si va reduce posibilitatea aparitiei de noi pistrui. Un factor de protectie de 40 sau mai ridicat ar fi ideal, mai ales daca ai tendinta sa te arzi cu usurinta. In plus, trebuie sa stai departe de saloanele de bronzat, intrucat acestea sunt inca o forma de expunere excesiva la ultraviolete.

Daca iei anumite medicamente, pielea ta poate deveni mai sensibila la soare. Anticonceptionalele si unele antibiotice sunt cunoscute pentru efectele lor secundare. Verifica prospectul si vezi daca aceste medicamente iti fac pielea sensibila la soare.

Exista creme care-ti estompeaza sau care-ti albesc pielea, decolorand culoarea pistruilor, facand nuanta pielii mai uniforma.

Ingredientele eficiente pentru diminuarea aspectului pistruilor sunt hidrochinona si acidul kojic. Mai poti apela si la tratamentul cu laser, care, in prima faza inchide porii la culoare, iar dupa cateva saptamani acestia dispar.

Tenul cu pistrui Pistruipiele
Remedii naturale pentru pistrui


<LI>Amesteca cantitati egale de seminte de susan cu seminte de turmeric. Sfaramiteaza-le in apa si aplica pasta obtinuta pe fata.

<LI>Maseaza-ti tenul cu suc de lamaie.

<LI>Freaca boabe de mustar in lapte, aplica pasta obtinuta pe fata si las-o peste noapte.

Ia un pepene, fa o gaura el, pune niste orez si lasa-l asa o saptamana. Sfaramiteaza orezul pana obtii o pasta pe care aplic-o pe fata.</LI>
Sus In jos
 
Tenul cu pistrui
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
spiridusifericiti :: ALL ABOUT MAMY :: Sanatate si frumusete-
Mergi direct la: